Barnvänligt på Ulla Winbladh?
När jag kommer så är atmosfären bra med gäster kanske ett litet kyligt välkomnande då jag hade med mig Nils (16 mån) till Ulla Winbladh. Måhända att småbarn ställer till både det ena och det andra men fick hjälp med barnvagn.
Servitören som vi fick hjälp av på Ulla Winbladh var ung, väldigt ung. Ifrågasatte tyst hans kompetens på ett så tradionsstarkt ställe som Ulla Winbladh med tänkte inte mer på det. Skulle enbart äta en varmrätt och det skulle bli lamm med kronärtskocks gratäng. Beställe fick lite bröd och smör att börja med. Väntande drygt en halvtimme på maten (även om det inte fanns så många gäster i matsalen).
Ulla Winbladh lurar dig big time!
Vad får jag in? Var det någon som var blind i köket? Kronärtskocksgratängen hade blivit utbytt till potatisgratäng! Givetvis kallade jag på servitören och frågade om det hade blivit fel. ”Nejdå det är potatisgratäng som är smaksatt med kronärtskocka”, ursäkta vad? Fy fan vad lurad man kan känna sig och det på ett ställe med stil. Ville givetvis ha det som stod på meny och frågade om de hade kronärtskockor. Det hade de inte! Va alla som hade beställt en kronärtskocksgratäng hade fått en simpel potatisgratäng under kvällen på Ulla Winbladh. Svaret var ett ja från servitören. Han erbjöd dock att jag kunde få en gratäng med svarträtter och färsk sparris. Jodå det godtog jag.
Kall mat på Ulla Winbladh
Ett problem när de tog ut potatisgratängen var att de inte tog ut lammet. Där stod tallriken på bordet och frös. Stackars lamm tänkte jag... inte kommer du smaka bra när den andra gratängen kommer in på bordet. In kommer sparris och svartrötter i något gratäng liknande men min varmrätt är nu riktigt kall. Ni som har smakat kall lamm vet hur smaklökarna blir torterade. In med servitören en andra omgång och förklarar läget och ifrågasätter kompetensen. ”oj nej det var inte meningen”. In med ansvarig för kvällen och hon ursäktar det hela men kan inte svara på varför de skriver kronärtskocksgratäng när de bara har potatisgratäng. Är det för att potatis kostar 7:50/kg och kronärtskocka ca 155 kr/kg. Skönt sätt att lura sina kunder på!
Slutsatsen av kvällen på Ulla Winbladh
Tuvärr kan jag som ni förstår inte rekommendera Ulla Winbladh. Det känns som de har stort fokus på företagsgäster. ”Företaget betalar så vi bryr oss inte speciellt mcyket om kvalitén...” Personalen var trevlig men inte speciellt kompetent om man gör den ena grova missen på de andra. Var tog personchefen vägen som anställer? Maten var under all kritik! Satsa på något annat ställe i stan om ni ska äta!
