Förväntanseffekt
Hemligheten har varit stor kring Nikons senaste systemkamera som bör ha beteckning D3s. Beteckning betyder att man har lagt fokus på snabbhet och låga brusnivåer. Den här kameran kommer kunna se vad våra ögon inte kan uppfatta! Det som är riktigt roligt att se att Nikon har kunnat hålla releasen superhemlig. Oftast brukar folk på tryckerier (tryck av produktblad), internt eller de som får en förhandstitt av kameran läcka information.
Den här gången cirkulerar bara rykten och skapar den rätta förväntanseffekten man vill uppnå. Siter har nedräkning för exakt när den ska släppas, forum kokar av rykten och fejkade bilder och människor är i ett allmänt kaotiskt tillstånd minuterna innan releasen.
Helt vansinnigt kan tyckas men tar man lärdom från en mästare som Apple. Kan man driva folk så långt att en del måste söka upp en psykolog eftersom de känner mer för varumärket än sina egna barn då har man någonting "sjukt" starkt?
Egen erfarenhet
Själv kände jag effekten för många år sedan. Hade haft en bra systemkamera och utvecklat min fotografering en hel del under den tiden. Sedan kom en modell som var extremt bra och det uppstod ett riktigt ha begär. Det var en stark känsla eftersom med den här kameran så skulle göra mig till en mästerfotograf med alla nya funktioner. Förhandsvisningbilderna visade hur "bra bilder" man kunde ta med den nya kameran.
Jag var helt såld och satt spänd för releasen. Den motsvarande mina förväntningar och mer därtill! Min väntan var över och jag ställde mig i kö för köp. Väl med kameran i handen kände jag den berömda tomheten som kommer med förväntan. That's it? Vafan ska man göra nu tänkte jag efter första tagna bilderna.
Idag vet jag bättre *ler*, jag vet vilken extrem process det kan vara för att lyckas få till samma kvalitet på bilderna som de hade som förhandsvisning. Det hänger en del på kameran men desto mer på varje del i processen till slutresultatet (skulle vilja veta hur många personer som var inblandade i förhandsvisningsbilderna...). Givetvis är bra verktyg alltid en fördel och underlättar för nästa steg i processen. Man minimerar fel med bra verktyg.
D3s kommer vara en grym systemkamera, slå min arbetshäst D300'an alla dagar i veckan. Känner jag någonting för den här kameran? Nej faktiskt ingenting! Jag vet vilken superkvalitet jag kan få ut av en gammal systemkamera, de som ser mina bilder förundras och jag kan glädja dessa människor med fina minnen. De vet inte vilken kamera jag har använt, de bryr sig inte..
En D3s fyller inte något hål i min process med att kunna leverera optimalare bilder. Men vi får se om jag behöver salta min hatt ;)
D3s information
Lite mer rykten om den nya kameran:
Enligt Nikon rumor så ska kameran ha en iso på 102.400 vilket låter smått otroligt men börjar man räkna "steg" så är det bara två bländarsteg mer än Nikons kamera D700'an. Senare enligt rykten en videfunktion med upplösning 720p 24 fps.
Nikons systemkameror är kända för robust byggkonstruktion, användarvänlighet, flexibilitet och hög bildkvalitet. Kan rekommendera deras sortiment för den som är ute efter en första systemkamera. Har bara haft bra erfarenheter! När Nils hade ner min kamera och ett objektiv i golvet från 1 meter så höll kameran och objektiv utan problem!
Så äntligen lanserad, här mer detaljer kring D3S
* ISO 200 – 12 800: utökningsbart upp till (motsvarande) 102,400 med Hi-3-inställningen och ned till (motsvarande) 100 ISO med Lo-1-inställningen.
* CMOS-sensor i FX-format (helskärmsvisning) med 12,1 megapixel med högt signal-till-brus-förhållande, stort dynamiskt omfång och 12-kanalsavläsning.
* Med D-film kan du spela in HD-filmklipp med stereoljud (kompatibel stereomikrofon krävs). Redigeringsfunktioner som att starta/stoppa och spara enskilda bilder och stöd för AF i stativläge.
* Serietagning med 9 bps (11 bps i beskuret DX-läge)
* RAW-behandling i kameran sparar tid i efterredigeringen genom att bildinställningarna JPEG-komprimering, Storlek, Vitbalans, Exponeringskompensation, Picture Control, Brusreducering, Färgrymd och Vinjetteringskontroll kan användas på RAW-filer (NEF) i kameran.
* Multi-CAM 3500FX 51-punkters AF-system: individuellt valbar AF-punkt, eller konfigurerbar dynamisk autofokus med 9, 21 eller 51 AF-punkter.
* Bildbearbetningsmotorn EXPEED med 14-bitars A/D-omvandling och 16-bitars bildbearbetning ger förstklassiga tonövergångar.
* 3-tums LCD-monitor med VGA-upplösning, 920 000 punkter och 170 grader bred betraktningsvinkel.
* Tre olika beskärningslägen: DX-format, 5:4 och 1.2x. Det beskurna DX-formatet kan väljas automatiskt när ett DX-objektiv används på kameran.
* Tyst fotograferingsläge: perfekt i känsliga fotograferingssituationer – ljudet från kamerans spegelåtergivningsmekanism minskas märkbart.
* Tåligt kamerahus i magnesiumlegering: byggt för att klara påfrestningarna i de allra tuffaste miljöer.
* Mycket exakt och tålig slutarenhet i kompositmaterial av kevlar och kolfiber: klarar över 300 000 cykler, med en kortaste slutartid på 1/8 000 sek. och blixtsynkronisering ned till 1/250 sek.
* HDMI-utgången gör det möjligt att ansluta kameran till högupplösta videosystem.
* Stöd för trådlöst nätverk och Ethernet via den trådlösa sändaren WT-4 (extra tillbehör).
{linkr:related;keywords:fototips;limit:5;title:Relaterade+artiklar}
