Daniel Norin

Switch to desktop Register Login

Facebook hack redan i en burk nära dig

Betygsätt den här artikeln
(0 röster)

Ni som är trygga på Facebook kan ju börja tänka om lite. Igår så fick jag skickat ca 2.5 miljoner email adresser direkt rippade från facebook konton pga av en bug i deras system. Hur ska vi känna oss trygga?

Har du Facebook? Precis som jag då ;) Desto mer man skriver där desto mer lagras. Inga konstigheter eftersom andra sociala plattformar har funnits ett bra tag. Det som jag tycker är den stora skillnaden mellan sociala plattformar och Facebook är hur den invaggar en extra nivå av trygghet, det är jsut den tryggheten som helt plötsligt blir ganska uppenbar oavsett om man tycker det är farligt eller inte.

Igår så skickar en "internetpolare" en fil, sömnig som jag är så tar jag emot den och öppnar den 203 meg stora textfilen. Yes ni såg rätt... 203 meg för en .txt fil. Damn vad jag hoppade upp från stolen när jag såg alla dessa emailadresser framför mig! Det fina i kråksången är att varenda emailadress har även kolumnen facebook id. Tralala chip chip hur i ¤"¤%& får man tag i så många Facebook id'n och emails? Fick förklaringen och den är lika genialisk som smart (hoppas det funkar några månader till...

Oavsett hur man nu vill använda sig av dessa adresser så är de kopplade mot ett Facebook id. Ett id har varje medlem och de är väldigt uppenbara i t.ex länkar. Kolla in dina vänner, högerklicka på en och välj kopiera länkadress så förstår ni.

Som marknadsförare kan man ta steget längre och gå in i grupper och rippa alla id'n där och börja starta stora maskinen och snart har man deras email adresser. Opt-in? Inte direkt och jag har hört riktigt förklaringar på hur man har fått tag på email adresserna :)

Ett annat knep samma person gjorde lite på skoj är att starta fiktiva konton för olika ändamål. Han ville ta reda fakta om personer på jobbet och personer som han skulle göra business med. Han gjorde det med en riktig framgång och fick alla info han behövde för att t.ex ha fördel på ett businessmöte. Han sa att han t.o.m log ibland när han träffade någon obekant och han kunde gissa sig till nästa action från den obekanta personen.

Personligen är jag inte för den här typen av collecting utan ser det mer hur Facebook är bräckligt och att vi som medlemmar tror vi är säkra. Helt plötsligt är Facebook som en jättelik godispåse för spammare och collectors och Facebook kommer ha svårt att göra någonting åt saken tuvärr. Frågan är om det kommer bli en av sakerna som gör att Facebook kommer tappa popularitet? En annan grej som vi börjar se mer och mer av är när man hijackar konton och spam postar på ens wall. Sjukt störigt för mig och för alla andra som tar del av den.

Vi får se vad som händer ;)

Daniel Norin

" Neuromarknadsförare med förkärlek till sökmotoroptimering och webbanalys" På fritiden är det kids, dataprylar och en hel del foto som tar upp tiden.

Vil du veta mer om mig så kan du spana in --> CV sidan

Lämna en kommentar

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Design © Daniel Norin

Top Desktop version