Daniel Norin

Switch to desktop Register Login

RSS ping som driver mer trafik http://taz3r.deviantart.com/

RSS ping som driver mer trafik

Betygsätt den här artikeln
(1 Rösta)

RSS ping är ett litet system som kan skicka det nyaste i ditt RSS flöde till olika servrar t.ex Twingly där de tas upp i databaserna och gör all data sökbar för besökare. Bra sätt att få ut sitt budskap snabbt.

Lär dig mer om RSS ping hur det fungerar och hur du effektivt kan använda ping. I artikeln finns även en sjusst pinglista mot relevanta servrar för Sverige.


RSS ping ping ping undrar när någon ska göra en töntig låt och bli youtubestjärna. Nej men helt ärligt det här är någonting riktigt bra eftersom RSS pinget går per automatik i de flesta webbpubliceringssystem (Wordpress, SEOCMS, Joomla m.m). Vad som händer är att när ni skapar en ny artikel publicerar den så skapas en ny post i RSS flödet. Informationen om att der har tillförts en ny artikel pushas ut mot olika servrar som tar upp infon och gör den sökbar. Twingly är ett bra exempel på bloggsök som samlar in info via ping.

RSS ping genererar några tillbakalänkar som resultat men skapar man rätt typ av innehåll som är intressant så kommer det driva trafik till bloggen från dessa servrar eftersom folk använder sökfunktionerna och bevakar sidorna.

En annan variant att driva mer trafik med ping är att pinga ut mot Twingly sedan besöka DN leta upp en relevant artikel, kopiera webbadressen till artikeln, skapa en ny artikel på er hemsida, länka in DN's artikel (den webbadressen ni kopierade). Då kommer ni komma upp i bloggat om artikeln delen. Driver en hel del trafik och det är inte bara DN som tillhandahar denna tjänst.

RSS pinglista

pinglistaHär kommer en minilista på RSS pingservar med relevans i Sverige som ni kan lägga in i ert system eller pinga manuellt:

http://rpc.aitellu.com
http://ping.bloggnytt.se
http://blogsearch.google.com/ping/RPC2
http://ping.feedburner.com
http://www.nyhetsfilter.se/ping/
http://nyligen.se/ping/
http://blogsearch.tailsweep.com/xmlrpc.do
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://rpc.twingly.com/
http://www.frisim.com/ping/
http://blogupdate.org/sverige/ping/
http://svensk.lemonad.org/pingman.php
http://nybloggat.se/ping/
http://bloggnytt.se/ping/
http://www.bloggupdate.se/post.php
http://www.bloggportalen.se/BlogPortal/view/Ping?do=ping
http://nyligen.se/pinga.php
http://ping.bloggportalen.aftonbladet.se/BlogPortalPing/ping/89753/4820262
http://rpc.pingomatic.com/
http://blogsearch.google.se/ping/RPC2
http://ping.weblogs.se/

För att lägga in RSS pinglistan i Wordpress:
Gå till Settings->Writing så hittar ni ett vitt fält där ni lägger in listan, en server för varje rad.

För att lägga in RSS pinglistan i Joomla:


Pinga på!

Senast ändrad tisdag, 01 november 2011 17:35
Daniel Norin

" Neuromarknadsförare med förkärlek till sökmotoroptimering och webbanalys" På fritiden är det kids, dataprylar och en hel del foto som tar upp tiden.

Vil du veta mer om mig så kan du spana in --> CV sidan

Lämna en kommentar

Make sure you enter the (*) required information where indicated.Basic HTML code is allowed.

Design © Daniel Norin

Top Desktop version