
I ett bostadskvarter i Stockholm har ett litet kafé öppnat. Avokadotoast, skummad mjölk, grå väggar och småväxter på borden. Allt ser helt normalt ut tills man inser att hela stället drivs av en AI-chatbot vid namn Mona. En AI som anställer folk, skapar menyer och beställer varor. Ofta alldeles för mycket varor.
Det är inte ett aprilskämt. Nästan.
Mona är en AI-assistent som körs på Googles Gemini och hon är den självutnämnda vd:n på Andon Café i Stockholm. Bakom experimentet står San Francisco-baserade startup:en Andon Labs. Konceptet är enkelt och ganska vågat: ge en AI ett hyreskontrakt, ett startkapital och ett enda uppdrag. Driv kaféet lönsamt. Sedan kliver man åt sidan och ser vad som händer.
Spoiler: det händer ganska mycket.
Hanna Petersson, en del av det tiomannastarka tekniska teamet, förklarar tanken: “Vi tror att AI kommer att vara en stor del av samhället och arbetsmarknaden i framtiden. Vi vill testa det innan det blir verklighet och se vilka etiska frågor som uppstår när en AI till exempel anställer människor.”
Etiska frågor, ja. Den sortens frågor som till exempel: är det okej att din chef pingar dig klockan tre på natten för att fråga om mjölkleveransen?
När lokalerna var hittade fick Mona hyresavtalet, startkapital och ett enkelt uppdrag. Hon satte snabbt igång, sökte tillstånd, skapade menyn, hittade leverantörer och skötte den dagliga påfyllningen.
Mona insåg också att det faktiskt behövdes en människa bakom espressomaskinen. Så hon löste det på sitt sätt. Annonserna publicerades på Indeed och LinkedIn, hon höll telefonintervjuer och fattade anställningsbeslut helt på egen hand.
Effektivt. Brutalt effektivt.
Baristan Kajetan Grzelczak såg annonsen och trodde först att det var ett skämt, inte minst eftersom den lades upp den 1 april. Men efter en 30 minuter lång intervju med AI:n fick han jobbet.
Lönen visade sig vara bra. Allt annat är en annan historia.
Mona skickar meddelanden mitt i natten, glömmer semesterönskemål och ber ibland Grzelczak att lägga ut egna pengar för inköp.
Det är i princip en perfekt chef om man gillar sömnbrist, ekonomisk osäkerhet och att aldrig känna sig ledig. Andon Labs menar att just det här är poängen med experimentet. Att synliggöra de etiska frågorna innan AI-chefer dyker upp i varenda HR-avdelning i landet.
Det mest underhållande inslaget på Andon Café är inte menyn. Det är inte den minimalistiska inredningen. Det är hyllan bakom disken.
Grzelczak har byggt upp vad han kallar “skammens vägg”, en hylla med Monas mest spektakulära inköpsmissar. Tio liter matolja och 15 kilo konserverade tomater. Produkter som inte har något som helst med menyn att göra men som Mona envist fortsatte att beställa hem. En stilla och ganska tragikomisk påminnelse om att AI kan vara bra på väldigt mycket, men att handla mat som en vuxen människa tydligen inte är en av sakerna.
6 000 servetter beställdes också in någon gång under resans gång. Ingen vet riktigt varför.
Kaféet har knappt hunnit öppna men lockar redan fullt av nyfikna besökare. Mellan 50 och 80 gäster dyker upp dagligen. Många är AI-nördar, andra är helt vanliga Stockholmare som vill se ett kafé som drivs av en entitet som tekniskt sett aldrig behöver ta en fikarast.
Det är ett levande laboratorium. Kaffe och existentiella frågor om framtidens arbetsmarknad serveras i samma lokal, till samma pris.
Det här är inte bara ett konstigt PR-trick. Det är ett försök att ställa frågor som samhället ännu inte riktigt har svaren på. Vad händer när en algoritm bestämmer din lön, dina arbetsvillkor och om du får semester i juli?
Petersson konstaterar att om Mona inte hade erbjudit en rimlig lön hade företaget ingripit, men poängen är att förstå var gränserna går innan det sker på riktigt, i stor skala, utan ett skyddsnät.
Mona är inte ond. Hon är bara alltid uppkopplad, aldrig trött, minns aldrig vad du sa senast och har en lite oroande passion för inköp i grossistformat.
Framtidens arbetsplats, alltså.
https://www.france24.com/en/live-news/20260429-an-experimental-cafe-run-by-ai-opens-in-stockholm
https://www.thelocal.se/20260429/experimental-cafe-run-by-ai-opens-in-stockholm






